Çin’den gelen otomobillere yüzde 40 ek vergi uygulanacak!

Türkiye, yerli otomobil üretimini korumak ve dış ticaret açığını kontrol altına almak amacıyla önemli bir adım attı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla birlikte Çin menşeli belirli otomobillere ilave gümrük vergisi (İGV) getirildi. Peki Çin’den gelen araçlarda yeni vergilendirme nasıl olacak?

Çin menşeli otomobillere yüzde 40 ilave gümrük vergisi uygulanacak

Resmi Gazete’de yer alan karara göre, Çin’den ithal edilen içten yanmalı ve hibrit otomobiller için ilave gümrük vergisi oranı yüzde 40 veya 7 bin dolar olarak belirlendi. Buna göre hangi tutarın daha yüksek olmasına bakılacak.

Bu karar kapsamında Çin menşeili tüm otomobiller için yüzde 50 vergi ödenecek. Bunun yüzde 10’luk kısmı gümrük, yüzde 40’ı ise ilave ek vergi olarak hesaplanacak. Fiyatlandırmada ÖTV ve KDV’yi de atlamamak gerekiyor.

Yeni düzenleme, Avrupa Birliği ülkeleri ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülkeler dışındaki bölgeleri kapsayacak. İlave gümrük vergisi uygulamasının yanı sıra, ithalat rejiminde de tüketici güvenliği, kamu sağlığı ve yerli üretimin pazar payını korumak gibi amaçlarla çeşitli düzenlemelere gidilecek.

Bu karar, iç pazarda düşüş gösteren yerli otomobil üreticilerin rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Ayrıca kullanıcıları da yerli üretime yönlendirmek istiyor.

Ticaret Bakanlığı, ithalat politikalarında son zamanlarda birçok düzenlemeye gitti. Bu kapsamda yerli üretim, istihdam, dış ticaret ve cari işlemler dengesi hedeflerine ulaşmayı amaçlıyor. İlave gümrük vergisi uygulaması 30 gün sonra yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir